• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Kontrola inspektora pracy bez tajemnic

online
Program i karta zgłoszenia

Szkolenie on-line: wirtualne szkolenie prowadzone i realizowane za pomocą platformy, która umożliwi obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.

Zapraszamy Państwa na szkolenie dedykowane pracownikom działów kadr oraz kierownikom jednostek, którego przedmiotem będzie prawo pracy w 2023 roku, uwzględniające najważniejsze uregulowania kodeksu pracy, w tym pracy zdalnej, czasu pracy, czy dokumentacji pracowniczej w kontekście kontroli przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Pracy.

Ważne informacje o szkoleniu

Podczas proponowanego szkolenia omówimy najważniejsze zagadnienia dotyczące przeprowadzenia kontroli przez inspektorów pracy. Poza ułatwieniem wykonywania swoich czynności służbowych Uczestnicy otrzymają informacje odnośnie tego, jak w praktyce wygląda kontrola prowadzona przez inspektora pracy i będą mogli dużo lepiej przygotować się na ewentualne postępowania kontrolne. Ponadto, poruszane zagadnienia pozwolą na lepsze rozeznanie w skutkach prawnych naruszenia przepisów z różnych obszarów prawa pracy. Posiadania wiedza zmniejszy prawdopodobieństwo zastosowania przez inspektora pracy wobec pracodawcy postępowania wykroczeniowego. Zagadnienia omawiane podczas szkolenia będziemy obrazować licznymi praktycznymi przykładami.

zwiń
rozwiń
Cele i korzyści

• Praktycznie omówimy zagadnień związanych z prowadzeniem kontroli.
• Przedstawimy jak z punktu widzenia formalnoprawnego wygląda kwestia rozpoczęcia, czasu trwania oraz zakończenia kontroli przez inspektorów pracy.
• Wskażemy okoliczności, w jakich możliwe jest stosowanie wystąpienia, nakazu oraz upomnienia.
• Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości dotyczące wysokości kar stosowanych przez inspektorów pracy oraz osób, które mogą być ukarane w trakcie kontroli.
• Wskazanie między innymi jakie środki prawne może stosować inspektor pracy w trakcie postępowania kontrolnego.
• Odpowiemy również na najważniejsze wątpliwości dotyczące uprawnień inspektorów pracy np. ustalanie istnienia stosunku pracy, stwierdzanie zaistnienia mobbingu lub dyskryminacji czy prawidłowego wydłużenia okresu rozliczeniowego.
• Przekażemy obszerne materiały szkoleniowe, które będą zawierały m.in. aktualny stan prawny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego.

zwiń
rozwiń
Program

1. Rozpoczęcie, przebieg, czas trwania i zakończenie kontroli:
• Kiedy inspektor pracy może rozpocząć kontrolę?
• Czy inspektor pracy ma obowiązek uprzedzić dany podmiot o zamiarze kontroli?
• Czy inspektora pracy dotyczy ograniczenie przeprowadzania kontroli przez tylko jeden podmiot?
• Czy kontrola inspektora pracy to zawsze efekt skargi pracownika?
• Jakie dokumenty musi mieć przy sobie inspektor pracy w trakcie kontroli?
• Jak długo trwają czynności kontrolne?
• Jakie obowiązki ma pracodawca w trakcie kontroli?
• Czy pracodawca może nie zgodzić się z treścią protokołu kontrolnego?
2. Środki prawne, które są stosowane przez inspektora pracy:
• Jakie środki prawne ma do dyspozycji inspektor pracy?
• Jakiej wysokości mandatem może ukarać pracodawcę inspektor pracy?
• Jaka kara może spotkać pracodawcę, który naruszył dwa lub więcej przepisów jednocześnie?
• Czy inspektor pracy może ukarać mandatem tylko pracodawcę, czy również pracownika?
• Czy można odmówić przyjęcia mandatu?
• Czy kary dotyczą tylko wykroczeń przewidzianych w Kodeksie pracy?
• Jaka jest różnica pomiędzy wystąpieniem a nakazem? W jakich sytuacjach inspektor pracy może wydać nakaz, a kiedy wystąpienie? Czy można odwołać się od nakazu lub wystąpienia?
• Za jaki okres inspektor pracy może wydawać środki prawne w trakcie kontroli?
3. Najczęstsze pytania i wątpliwości:
• Czy inspektor pracy może decydować o tym, czy dana sytuacja wypełnia przesłanki mobbingu lub dyskryminacji?
• Czy inspektor pracy może jednoznacznie stwierdzić, czy w przypadku przekroczenia zasady 3 umów lub 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony występują obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy?
• Jak w praktyce wygląda kwestia ustalenia istnienia stosunku pracy przez inspektora pracy?
• Jakie działania może podjąć inspektor pracy w razie braku przekazania do PIP kopii porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego (maksymalnie do 12 miesięcy)?
• Jakie są skutki prawne braku zawiadomienia PIP o wydłużeniu okresu rozliczeniowego do 3 miesięcy przy zastosowaniu systemu równoważnego czasu pracy?
• Jakie możliwości działania ma inspektor pracy, gdy skargę wniósł pracownik, który nie zgadza się z treścią wypowiedzenia (lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia)?
• Czy inspektor pracy może zakwestionować umowę o pracę zawartą za pośrednictwem wiadomości e-mail?
4. Podsumowanie. Dyskusja.

zwiń
rozwiń
Adresaci

Pracodawcy, pracownicy działów kadrowo-płacowych, osoby kierujące pracownikami.

zwiń
rozwiń
Informacje o prowadzącym

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie, a także studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wieloletni pracownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Ma doświadczenie zawodowe w charakterze rzecznika prasowego oraz w pracy w dziale kadr. Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy dla różnych grup odbiorców (m.in. osoby kierujące pracownikami, pracownicy działów kadr, społeczni inspektorzy pracy, studenci).

zwiń
rozwiń
Informacje dodatkowe

Cena: 395 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 5 lipca 2023 r.