• Zdobędziesz, uporządkujesz i uzupełnisz wiedzę niezbędną do prawidłowej realizacji świadczeń w ramach Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu” zgodną z aktualnym stanem prawnym, z uwzględnieniem przykładów z orzecznictwa administracyjnego oraz praktyki.
• Uzyskasz odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątpliwości oraz praktyczne porady i wskazówki przydatne w sprawach dotyczących prowadzenia i dokumentowania postępowania oraz wydawania decyzji w sprawach o świadczenia z Programu „Posiłek w szkole i w domu”.
• Dowiesz się m.in.:
- Kto ma prawo przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy?
- Które części wywiadu środowiskowego można przeprowadzić w zakładzie leczniczym, DPS, ośrodku wsparcia np. ŚDS?
- Jak przeprowadzić wywiad z osobą, której stan zdrowia nie pozwala uzyskać niezbędnych informacji, dokumentów i własnoręcznego podpisu?
- Jak aktualizować wywiad środowiskowy?
- Jakie są najczęstsze błędy przy sporządzaniu wywiadów?
- Kto jest uprawniony do korzystania z programu „Posiłek w szkole i w domu”?
- Jak realizować świadczenia pieniężne, rzeczowe oraz zapewniać gorący posiłek przewidziany w Programie „Posiłek w szkole i w domu”?
- Co oznacza „jeden gorący posiłek”? Czy chodzi o pełne danie, czy tzw. wsad do kotła?
- Czy dowóz posiłków uwzględnić w decyzji przyznającej posiłek z Programu?
- Jakie są procedury postępowania w przypadku pomocy doraźnej?
- Jak zawierać porozumienia z dostawcami posiłków, szkołami i przedszkolami i kontrolować ich realizację?
- Jak rozliczać i dochodzić zwrotu poniesionych wydatków na świadczenia określone w Programie „Posiłek w szkole i w domu”?
- Co i jak zrobić w przypadku nienależnie pobranych świadczeń pieniężnych z Programu?
Materiały szkoleniowe i dydaktyczne:
• Prezentacja multimedialna i skrypt z przedstawieniem przepisów prawa dotyczących tematyki szkolenia, orzecznictwa administracyjnego, stanowisk literatury prawniczej oraz praktycznymi rozwiązaniami problemów np. dowóz posiłku, nienależnie pobrane świadczenia, kontrola porozumień dotyczących realizacji Programu „Posiłek w szkole i w domu”.
• Przykłady decyzji administracyjnych np. w sprawach programu „Posiłek w szkole i w domu” (świadczenia pieniężne, rzeczowe, posiłek).