Kurs: Oświata w samorządzie: realizacja zadań, kadry, finansowanie. Zmiany przepisów. Praktyczne zajęcia dla pracowników ds. zadań oświatowych w jst lub jednostce obsługującej
szkolenie w formule on-line
kilkudniowy kurs - sprawdź szczegóły
Zajęcia potwierdzone
W dobie kryzysu oraz zmian zachodzących w oświacie, szkolenie dotyczące zadań, kadr i finansowania oświaty, jest szczególnie aktualne i potrzebne z punktu widzenia nadzorujących je samorządów. Proponujemy Państwu udział w kursie, podczas którego powyższa tematyka zostanie kompleksowo przedstawiona.
DZIEŃ 1: 21.11.2022 ZAKRES ZADAŃ OŚWIATOWYCH W JST ORAZ ICH REALIZACJA
PROGRAM:
1. Najważniejsze zadania i kompetencje organu stanowiącego- rady gminy, miasta, zarządu powiatu, zarządu województwa dotyczące oświaty oraz zadania oświatowe realizowane przez wójta, burmistrza, prezydenta, starostę, marszałka województwa.
2. Struktura zadań oświatowych w jst: wydział edukacji, referat odpowiedzialny za zadania oświatowe, CUW/ZEAS, stanowiska jednoosobowe wyznaczone do realizacji określonych zadań oświatowych.
3. Regulacje dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli- procedury lokalnych systemów oświaty, współdziałanie ze szkołami i przedszkolami.
4. Czytelność przepływu informacji, sposobu realizacji zadań oświatowych między komórkami/wydziałami urzędu, a organem stanowiącym (radą jst), szkołami i placówkami oświatowymi. Zakres i obowiązek informacji publicznej.
5. Realizacja zadań związanych z zakładaniem, prowadzeniem, przekształcaniem i likwidacją samorządowych jednostek oświatowych.
6. Kształtowanie systemu nagradzania, motywowania i oceniania w aktach prawa miejscowego- możliwości wpływu jst na jakość funkcjonowania lokalnej oświaty.
7. Dokumentowanie i wpis do rejestru gminnych/miejskich/powiatowych jednostek oświatowych, prowadzenie ewidencji niepublicznych i publicznych jednostek prowadzonych przez osoby inne niż jst - przedszkoli/szkół i placówek oświatowych funkcjonujących na terenie danej jst.
8. Prowadzenie spraw związanych z ustalaniem zawodów, w których kształcą szkoły, z uwzględnieniem potrzeb miasta/powiatu/regionu.
9. Analiza potrzeb i możliwości kształcenia w szkołach zawodowych: technikach, szkołach branżowych I i II stopnia oraz u pracodawców, z uwzględnieniem warunków szkół i potrzeb pracodawców.
10. Zadania organu prowadzącego dot. awansu zawodowego nauczycieli – w tym organizacji postępowania egzaminacyjnego w trybie przejściowym (do 31 sierpnia 2026 roku) oraz wg zasad obowiązujących od 1 września 2022 r.
11. Przekazywanie dyrektorom publicznych szkół podstawowych, funkcjonujących na obszarze danej jst, informacji o aktualnym stanie i zmianach w ewidencji dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat.
12. Kontrola spełniania obowiązku nauki przez młodzież (po ukończeniu szkoły podstawowej), zamieszkałą na terenie danej jst oraz prowadzenie ewidencji w tym zakresie. Prowadzenie postępowań administracyjnych i egzekucyjnych w związku z nierealizowaniem obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez uczniów.
13. Prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem nagrody Wójta, Burmistrza, Prezydenta, Starosty dyrektorom i nauczycielom gminnych, miejskich, powiatowych jednostek oświatowych.
14. Prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem stypendiów dla uczniów za szczególne osiągnięcia.
15. Analiza wniosków z rocznego nadzoru dyrektorów szkół przedszkoli i placówek oświatowych oraz ich wykorzystanie w informacji o stanie realizacji zadań oświatowych i uchwale jst dot. planowania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
16. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi: krajowymi, regionalnymi, lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz edukacji. Inicjowanie, wdrażanie programów i projektów zewnętrznych służących edukacji.
17. Realizacja zadań związanych z powierzeniem stanowiska dyrektora w trybie konkursowym oraz uprawnień organu wykonawczego do wskazania własnego kandydata, w wyniku braku wyboru dyrektora w trybie konkursu.
18. Prowadzenie spraw kadrowych dyrektorów gminnych, miejskich, powiatowych jednostek oświatowych.
19. Sprawowanie nadzoru merytorycznego i przeprowadzanie kontroli działalności jednostek oświatowych, pozostającej w zakresie kompetencji organu prowadzącego.
Cena: 870 PLN netto/os. Udział w kursie zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 16 listopada 2022 r.
Oświata