Weryfikacja procedur dotyczących obiegu i kontroli dokumentów księgowych w jsfp. Obowiązki, kwestia odpowiedzialności kierownika jednostki. Przykładowe zapisy, niezbędne instrukcje i dokumenty
szkolenie w formule on-line
Zajęcia potwierdzone
Zapraszamy Państwa na szkolenie dotyczące obiegu dokumentów księgowych, przedmiotem którego będzie zapoznanie uczestników z procesem przepływu dokumentów w ramach działalności księgowej w JST. Obejmuje ono różne aspekty związane z gromadzeniem, przetwarzaniem, archiwizacją i kontrolą dokumentów księgowych
• Wytłumaczymy, jak poprawnie tworzyć zapisy dotyczące tworzenia, obiegu i kontroli dokumentów księgowych z uwzględnieniem kwestii odpowiedzialności, w tym dyscypliny finansów publicznych, zarówno kierownika jednostki, jak i głównego księgowego.
• Omówimy prawidłowy sposób powierzania obowiązków i odpowiedzialności, w tym procedur, uwzględniających struktury jednostek obsługujących i obsługiwanych (np. CUW).
• Przeanalizujemy zapisy, zawarte w polityce rachunkowości dotyczące elektronicznej dekretacji dowodów księgowych –omówimy je na praktycznych przykładach na konkretnych dokumentach.
• Przedstawimy wątpliwości związane z zastępstwami.
• Wyjaśnimy zasady dotyczące właściwej gospodarki drukami ścisłego zarachowania i najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu, obiegu i kontroli dokumentów księgowych ze wskazaniem przyczyn i sposobów ich rozwiązania.
• Przekażemy obszerne materiały szkoleniowe, zawierające przykładowe wzory opisów dokumentów pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, a także przykładową instrukcję z licznymi załącznikami oraz wzory powierzeń i upoważnień.
1. Osoby odpowiedzialne za opracowanie propozycji, wdrożenie i aktualizację instrukcji tworzenia, obiegu i kontroli dokumentów księgowych w jednostce.
2. Elementy składowe instrukcji obiegu i kontroli dokumentów księgowych.
3. Tworzenie, obieg i kontrola dokumentów księgowych między jednostką obsługującą a jednostką obsługiwaną (CUW) – przykładowa instrukcja.
4. Rodzaje dokumentów, sposób ich wystawiania, korygowania i poprawiania (forma papierowa, elektroniczna i mieszana).
5. Kontrola merytoryczna, formalna i rachunkowa operacji gospodarczych i finansowych dokonywana przez właściwych rzeczowo pracowników jednostki.
6. Znaczenie opisów dokonywanych rzetelnie i terminowo przez pracowników jednostki na dokumentach źródłowych w kontekście dekretacji i ujęcia w ewidencji księgowej.
7. Dane prezentowane na pieczęciach pracowników.
8. Wstępna kontrola głównego księgowego.
9. Obowiązki i odpowiedzialność kierownika jednostki oraz głównego księgowego w zakresie dokonywania kontroli wstępnej, następczej i zatwierdzania dokumentów źródłowych.
Cena: 449 PLN netto/os. Przy zgłoszeniu do 26 sierpnia 2024 r. cena wynosi 409 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać poprzez formularz zgłoszenia do 6 września 2024 r.
Finanse, rachunkowość, podatki