Operat szacunkowy – jak sprawdzić prawidłowość jego wykonania? Zakres weryfikacji operatu przy odbiorze przez zamawiającego. Metodyka wyceny nieruchomości. Interpretacja zastosowanych w wycenie przepisów prawa.
Ważne informacje:
Proponujemy Państwu udział w specjalistycznym szkoleniu, podczas którego przeanalizujemy prawidłowości wykonania operatów szacunkowych do różnych celów wyceny i prawidłowy odbiór operatu szacunkowego przez Zamawiającego po weryfikacji treści w zakresie wymaganym od Zamawiającego. Omówimy sposoby wyceny nieruchomości, struktura operatu szacunkowego i prawidłowa weryfikacja operatu przez Zamawiającego w zakresie określonym jednoznacznie przez orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wskażemy prawidłowe zastosowanie w wycenie przepisów prawa i standardów zawodowych, jak i niedoskonałości tych przepisów i norm zawodowych.
Dodatkowo istnieje możliwość przeanalizowania z Trenerem zanonimizowanych fragmentów operatów.
Cele i korzyści:
• Poznanie sposobów wyceny nieruchomości do różnych celów wyceny (z wyłączeniem wycen złóż kopalin oraz roślin i drzew).
• Zapoznanie z najczęściej popełnianymi błędami przez rzeczoznawców majątkowych, a w szczególności tymi, które nie pozwalają na odbiór operatu szacunkowego przez Zamawiającego.
• Poznanie nieprawidłowości w operatach, które nie dyskwalifikują operatu, ale które rzeczoznawca powinien poprawić jeszcze przed końcowym odbiorem operatu.
• Zdobycie wiedzy dotyczącej wymaganego zakresu weryfikacji operatu szacunkowego przy odbiorze przez Zamawiającego.
Program:
1. Omówienie podstawowych pojęć dotyczących wycen nieruchomości.
2. Omówienie zastosowania w wycenie nieruchomości standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych – jest konieczność, czy tylko możliwość ich stosowania.
3. Dyskusja na temat „Kiedy można twierdzić, że operat został wykonany prawidłowo i kto o tym decyduje?”
4. Potwierdzenie aktualności czy aktualizacja operatu szacunkowego?
5. Przedstawienie sposobów wycen nieruchomości do różnych celów.
6. Omówienie zakresu weryfikacji operatu szacunkowego przy odbiorze przez Zamawiającego.
7. Szczegółowe omówienie elementów operatu szacunkowego przydatne do prawidłowej weryfikacji operatu.
8. Dyskusja na temat „Interpretacja różnych przepisów prawa stosowanych do wycen nieruchomości i orzecznictwo sądów administracyjnych”.
9. Możliwość konsultacji z wykładowcą niejasnych dla uczestnika szkolenia zagadnień oraz przedstawienia przywiezionych przez siebie fragmentów operatów do omówienia problemu.
10. Podsumowanie szkolenia i wnioski.
Prowadzący:
Rzeczoznawca majątkowy prowadzący działalność w szerokim zakresie rzeczoznawstwa majątkowego od 1994 r., wieloletni członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej – zespołu egzaminującego kandydatów na rzeczoznawców majątkowych (2007 – 2024), wykładowca z zakresu wycen nieruchomości w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w latach 2013 - 2019, wykładowca na Studiach Podyplomowych Wycena Nieruchomości w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i opiekun merytoryczny tych studiów od 2014 r., odznaczony srebrnym honorowym odznaczeniem "Zasłużony dla Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych" w 2008 r.