1. Przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy w obowiązującym stanie prawnym.
2. Podstawa prawna przyznawania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników – analiza art. 122 ustawy Prawo oświatowe pod kątem zmian wprowadzanych w ramach nowelizacji w/w artykułu.
3. Omówienie przesłanek warunkujących uzyskanie przez pracodawcę dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika:
• zawarcie umowy z młodocianym pracownikiem,
• prowadzenie instruktarzu przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami,
• przystąpienie do właściwego egzaminu przez młodocianego pracownika.
4. Nowość - dofinansowanie kosztów kształceniu młodocianego pracownika, który nie zdał egzaminu.
5. Różnica w egzaminowaniu młodocianych pracowników realizujących praktyczne przygotowanie zawodowe u pracodawcy będącego i niebędącego rzemieślnikiem, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego.
6. Definicja pojęcia „rzemieślnik” – analiza na podstawie przykładów.
7. Szczegółowe omówienie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu, na podstawie obowiązujących przepisów.
8. Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników:
• nowe zasady waloryzacji kwot dofinansowania począwszy od 2025 roku,
• kwota dofinansowania związana z nauką zawodu prowadzoną w zawodach wskazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w prognozie, o której mowa w art. 46b ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.
9. Organizacja egzaminów zawodowych i czeladniczych od 2022 roku i jej wpływ na terminy składania wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
10. Nowy wykaz dokumentów dołączanych do wniosku przez pracodawcę ubiegającego się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
11. Materialno-prawny charakter terminu na złożenie przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
12. Różnica w warunkach przyznawania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w odniesieniu do pracodawców będących i niebędących przedsiębiorcami.
13. Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jako pomoc de minimis:
• nowe Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023r w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy de minimis, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2024 roku – szczegółowe omówienie zmian w stosunku do poprzednio obowiązującego Rozporządzenia Komisji,
• obowiązki beneficjenta związane z ubieganiem się o pomoc de minimis – szczegółowe omówienie zawartości formularza informacji przedstawianych przez przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc de minimis,
• dokumenty wydawane przez organ udzielający dofinansowania o charakterze pomocy de minimis,
• sprawozdawczość realizowana przez podmioty udzielające pomocy de minimis, z uwzględnieniem zmiany rozporządzenia w tej sprawie,
• obowiązek umieszczania informacji o udzieleniu pomocy publicznej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
14. Wytyczne Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie przyznawania przedsiębiorcom dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, jako pomocy publicznej.
15. Wybrane elementy procedury postępowania administracyjnego w sprawie przyznania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
16. Aktualne orzecznictwo w zakresie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
17. Przetwarzanie danych osobowych w postępowaniu o przyznanie pracodawcy dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika, w świetle RODO.
18. Odpowiedzi na pytania.